Komórka lokatorska a piwnica – czy to to samo?

Komórka lokatorska a piwnica – czy to to samo?

Często potrzebujemy dodatkowego pomieszczenia, gdzie na przykład chowamy przetwory czy sprzęt wykorzystywany jedynie sezonowo – na przykład narty lub rower. Niektórzy robią z tych pomieszczeń swoje warsztaty, a niektórzy nawet przeznaczają je na swoje prywatne siłownie! Piwnice i komórki lokatorskie, bo właśnie o nich mowa, to dodatkowa przestrzeń przynależne do mieszkania, która nie wlicza się w jego metraż, a z której dowolnie możemy korzystać. Jednakże czy faktycznie te dwa pomieszczenia są tym samym? Tego dowiecie się w tym artykule!

Co nieco o piwnicach

Zazwyczaj są to pomieszczenia, które w starym budownictwie były umieszczone w podziemiach danego bloku. Większość mieszkań miała przypisane swoje pomieszczenie, które można do woli wykorzystywać. Zazwyczaj minusem takiego rozwiązania jest jednak fakt, że taka przestrzeń jest zawilgocona. Ponadto osoby mieszkające na najwyższej kondygnacji, w przypadku braku wind, mogą mieć problem, jeśli chcą aktywnie korzystać z piwnicy. Dodatkowo pomieszczenia te wykorzystywano na przykład na pralnie, suszarnie, a czasami nawet wykorzystywano tę przestrzeń na prowadzenie, na przykład świetlicy.

Czym jest komórka lokatorska?

Od piwnicy różni się tym, że nie leży ona w podziemiach budynku, ale zazwyczaj na tej samej kondygnacji, jak mieszkanie, do którego przynależy. Jest to wysoce wygodne rozwiązanie, w przypadku, kiedy częściej korzystamy ze sprzętów, a które z kolei zawadzają nam w domu. Ponadto pomieszczenie to jest zdecydowanie mniej wilgotne od piwnicy. Kolejną różnicą, a zarazem minusem tego pomieszczenia jest fakt, że zwykle posiada ono nieco mniejszy metraż niż jego podziemna kuzynka. To rozwiązanie stosowane jest szczególnie w nowoczesnym budownictwie, gdzie podziemia budynku najczęściej przeznacza się na przestrzeń garażową lub lokale usługowe.

Podsumowując

Chociaż piwnica i komórka lokatorska spełniają podobne funkcje, to jednak można zauważyć pewne różnice, które ostatecznie decydują, że te dwa pomieszczenia nie są de facto tym samym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *